Galerie výtvarného umění v Chebu
příspěvková organizace Karlovarského kraje
náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16
350 02 Cheb
telefon: +420 354 422 450
fax: +420 354 422 163
e-mail: info@gavu.cz
17. dubna 2015
Tisková zpráva 2: Chrám sv. Mikuláše v Chebu jako turistický cíl
Poté, co jsme v naší první tiskové zprávě ze dne 14. července 2014 (Stav a výhledy rekonstrukce chrámu sv. Mikuláše) informovali o cílech, financování, partnerech a plánovaných etapách projektu „Chrám sv. Mikuláše v Chebu jako turistický cíl“ (registrovaného na ROP Severozápad pod číslem CZ.1.09./4.1.00/71.01182), rádi bychom své partnery i širší veřejnost v této druhé tiskové zprávě seznámili s aktuálním stavem kostela projektu na jaře roku 2015.
· V oblasti prvního cíle projektu (zpřístupnění jižní věže pro veřejnost) byla do března 2015 provedena podlaha ve vyhlídkovém patře, téměř dokončeno vyspárování vnitřního pláště (90%), krátce před dokončením je nové dřevěné schodiště a silnoproudá elektroinstalace je hotova z 50%. Zbývá dokončit kompletní schodiště, zbytek silnoproudé instalace a celou slaboproudou, dokončit spárování a opravy vnitřního pláště (jedná se o místa, kde byla rozebrána původní konstrukce schodiště), dokončit restaurování vstupních dveří, restaurovat zvony a vybudovat obslužné zázemí. Všechny dokončovací práce je možno začít provádět až po kompletním dokončení schodiště.
· V oblasti druhého cíle projektu (zpřístupnění části krypty pro veřejnost) bylo k březnu 2015 provedeno pietní pochování ostatků, vybourán nový vstupní otvor a otvor pro odvětrání krypty, byly očištěny cihelné klenby a byla položena silnoproudá elektroinstalace. Zbývá dokončit vstupní otvor včetně kamenného ostění a kamenného schodiště, větrací otvor s kamenným otvorem a litinovou okrasnou mříží, zafixovat cihelné klenby, realizovat cihelnou podlahu a slaboproudou elektroinstalaci, osadit vitríny určené k vystavení s chrámem souvisejících historických a uměleckých předmětů a vyřešit problém s vysokou vzdušnou vlhkostí.
Dokončení projektu: Realizace všech prací je naplánována do několika etap určených projektovým financováním, přičemž závěrečným termínem je 14. 12. 2015.
Financování projektu: Projekt, jehož partnery jsou Město Cheb, Muzeum Cheb, Nadační fond Historický Cheb a Galerie výtvarných umění v Chebu, je rozpočtován na částku cca 9,3 milionu Kč a je financován z tzv. "evropských dotací" (na úhradu 85% plánovaných nákladů byla podepsána smlouva o dotaci z ROP Severozápad v rámci prioritní osy 9.4 Udržitelný rozvoj cestovního ruchu), z příspěvku Biskupství plzeňského (dar na pokrytí povinné spoluúčasti 15%, tj. cca 1,5 mil. Kč) a z vlastních zdrojů chebské farnosti (úvěrové náklady na úvěr, který si farnost musela vzít na předfinancování akce, náklady na zpracování stavební dokumentace, náklady na vícepráce a náklady vzniklé na základě 10% finančních korekcí ze strany ROP Severozápad – celkem lze tyto náklady zatím odhadnout na dalších 1,5 až 2 mil. Kč).
Střecha nad hlavní lodí: Bohužel jsme neuspěli se žádostí o dotaci na výměnu postupně se rozpadající břidlicové střechy nad hlavní lodí chrámu v tzv. „norských fondech“ (EEA Grants), která je rozpočtována na cca 17 mil. Kč (střecha nad presbytářem byla vyměněna již dříve za finanční podpory ministerstva kultury, města Cheb, karlovarského kraje a vlastních zdrojů). Proto po dokončení projektu zpřístupnění věže a krypty plánujeme odstartovat dlouhodobou dárcovskou kampaň zaměřenou na současné i bývalé obyvatele Chebu, firmy a instituce doplněnou vyhledáváním dalších dotačních titulů, která by nám postupně, nejspíše po několika etapách rozložených na více let, umožnila vyřešit tento havarijní stav střechy.
Helmice věží kostela: Dalším problémem související s celkovým stavem chrámu sv. Mikuláše je nekvalitně provedené pokrytí nových helmic na kostelních věžích, které je příčinou vibrací a následného vyviklávání a odpadávání jednotlivých šupin břidlice především na hranách helmic v důsledku silnějšího větru. Původní investor helmic, Nadační fond Historický Cheb, tudíž po domluvě se zhotovitelskou firmou převedl tzv. „zádržné“, které má být vyplaceno až po konečném odsouhlasení kvalitního provedení objednaných prací, na vlastníka chrámu, Římskokatolickou farnost Cheb, která nyní za pomoci právního oddělení biskupství plzeňského jedná se zhotovitelskou firmou o způsobu odstranění zmíněných nedostatků.
Výhled na dokončení projektu: I přes tyto obtíže však je již téměř jisté, že se na podzim tohoto roku podaří nabídnout chebské veřejnosti i návštěvníkům Chebu další prostory, kde se budou moci dotknout něčeho z onoho bohatství kultury, spirituality, architektury a přírodních krás, které je nám všem společně předchozími generacemi Chebanů svěřené do správy. A třeba tím bude někdo povzbuzen k tomu, aby něco z tohoto bohatství a sounáležitosti žil a předával dále i dnes.
Mgr. Petr Hruška, Th.D.
farář Římskokatolické farnosti Cheb
farar@farnostcheb.cz
tel. 608 656 557
Richard Preibisch
stavební technik Biskupství plzeňského
preibisch@bip.cz
tel. 731 619 769
Projekt je podpořen z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad (www.nuts2severozapad.cz) podporovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj (www.europa.eu). Předmětem projektu je revitalizace významné kulturní památky v samém historickém centru města Chebu a její začlenění do základní infrastruktury pro cestovní ruch. Jedná se mimořádně významný objekt – chrám sv. Mikuláše a sv. Alžběty na Kostelním náměstí v Chebu. Projekt zahrnuje aktivity výstavby a rekonstrukce základní infrastruktury a realizaci stavebních prací v kryptě a jižní věži, jejich vybavení mobiliářem pro účely využití v cestovním ruchu s rozšířením nabídky v této oblasti a při příležitosti dalších kulturních, společenských a duchovních akcí.
Další podrobnosti o projektu najdete na www.mikulas.farnostcheb.cz.
Galerie výtvarného umění v Chebu
příspěvková organizace Karlovarského kraje
náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16
350 02 Cheb
telefon: +420 354 422 450
fax: +420 354 422 163
e-mail: info@gavu.cz
© Copyright GAVU Cheb 2015